:: ŠEDIVĚNÍ (CANITIES) ::


Popis

Takzvané šedivění patří k fyziologickým projevům stárnutí. Je způsobeno nedostatkem pigmentu ve vlasech. Začíná kolem 35. roku jako jednotlivé šedivé vlasy, kterých postupně přibývá. Zpravidla kolem 50. roku je už kštice značně prošedivělá nebo úplně šedivá. Nejdříve šedivějí vlasy na spáncích, vousy, poté ochlupení na prsou, nejpozději obočí a ochlupení v podbříšku. Nešediví ochlupení v podpaží. Bílé vlasy neobsahují pigment (melanin). Ve vlasu bez pigmentu přibývá plynových bublinek. Prostory mezi vyschlými buňkami se plní vzduchem. Takové vlasy se v závislosti na odrazu a lomu světla na povrchu vlasu jeví jako stříbřitě lesklé.

Předčasné šedivění (canities praecox) znamená šedivění vlasů před 20. rokem života. Může být dědičné. Nebývá spojeno s jinou nemocí.

Canities symptomatica představuje zešedivění vlasů jako následek některých horečnatých stavů, endokrinních poruch (např. snížená činnost štítné žlázy), v souvislosti s nádorovým onemocněním, těžkým duševním prožitkem, předčasným klimakteriem a ovariálními (vaječníkovými) poruchami. V časném stadiu vzniku je někdy možná obnova pigmentace.

Canities způsobené léky bylo pozorováno v souvislosti s dlouhodobým užíváním antimalarik (léků proti malárii).


Léčba

Léčba šedivění není známa. K dispozici zůstává pouze barvení vlasů. Jako aktivní látka proti šedivění byla uvedena kyselina pantothenová (B2.2). Výsledky jsou sporné.

« zpět