:: DIFÚZNÍ (PŘI ALOPECIA DIFFUSA) ::



Popis

Celkové (difúzní) prořídnutí vlasů/vousů (effluvium) může být důsledkem řady faktorů. Rozlišujeme tzv. "telogenní effluvium" (Obr. 12) a "anagenní effluvium" (Obr. 13, Obr. 14, Obr. 15, Obr. 16). Jmenované jednotky se dají odlišit klinickým průběhem a mikroskopickým vyšetřením. Telogenním effluviem se rozumí zvýraznění a urychlení normálního jevu každodenního vypadávání vlasů/vousů. Zpravidla se projeví náhlým celkovým prořídnutím vlasů/vousů 2-4 měsíce po vyvolávajícím podnětu. Pokud byl provokační podnět odstraněn, dochází k rychlé obnově původního porostu během několika měsíců (regenerace může trvat až 12 měsíců). Seznam nejčastějších příčin je uveden v tabulce 1.


Tabulka č.1

 léky  antimitotika (blokují množení buněk)
   antikoagulační látky (ovlivňují srážlivost krve)
   antihypertenziva (snižují krevní tlak)
   hormonální antikoncepce 
   antiepileptika
   antirevmatika
   léky upravující činnost štítné žlázy
   léky ovliňující metabolismus tuků
   antibiotika a virostatika
   retinoidy (k léčbě kožních nemocí)
   lithium (používá se v psychiatrii)
   otrava vitaminem A
 hormonální poruchy  poporodní alopecie
   zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy
   menopauza (přechod)
   diabetes mellitus (cukrovka)
   snížená funkce příštítných tělísek
 (hypoparathyroidismus)
   snížená funkce hypofýzy
 výživa  hladovění
   nedostatek bílkovin
   nedostatek zinku, železa, biotinu
   nedostatek nenasycených mastných kyselin
 vrozené poruchy  metabolismu  arginosukcinátová acidurie
   homocystinurie
   porucha metabolismu pyrimidinů
 stres  psychický
   anemie (chudokrevnost)
   těžké onemocnění
   chirurgický zákrok
 neznámé  vdovský čepec


Anagenní effluvium je alopecie způsobená poškozením vlasů/vousů během jejich aktivního růstu, v tzv. anagenní fázi. Vzniká například po chemoterapii tzv. cytostatiky, která blokují množení buněk. Ta jsou kromě léků přítomná i v rostlinách jako Lecythis (ořech), Leucaena glauca (luštěniny), Glorisosa superba, Abrus precatorius. Anagenní effluvium může být také projevem otravy rtutí z potravy (voda, vodní/mořští živočichové, antibiotika a protiplísňové látky), reakcí na antibiotika, na protiplísňové látky, na kyselinu borovou (používá se jako konzervační látka do potravin), na thalium (používalo se k hubení hlodavců). V průmyslu způsobují stejnou alopecii dimery chloroprénu, DDT, hexachlorcyklohexan, kyselina undecylová, skvalen, kyselina olejová a linolová, monojodacetát a jiné enzymové inhibitory (ochrana rostlin), ethyluretan.

Léčba

Po odstranění příčiny dochází k obnově růstu vlasů/vousů během několika měsíců. Regeneraci lze podpořit panthenolem, želatinou, vitaminy a stopovými prvky (A2.7, B2.2).


Obr. 12
Obr. 13
Obr. 14
Obr. 15
Obr. 16

« zpět