:: ALOPECIE POINFEKČNÍ ::Popis

Do této jednotky lze zařadit tři typy onemocnění :

1. Infekce kůže kštice může vést k přechodné, ale i trvalé formě alopecie. Přechodná varianta je spojena s infekcí vlasového folikulu, ze kterého pak dojde k uvolnění vlasu. Cibulka zůstává nepostižena a vlas v plné kvalitě doroste. Pokud zánět v pokožce trvá dlouho, nebo je rozsáhlý, může dojít k jizvení a vzniku tzv. jizvící, trvalé, alopecie (Obr. 27, Obr. 28).

2. Celkové prořídnutí kštice typu "difúzního effluvia" je patrné ve spojení s teplotami nad 39°C. Výpad vlasů je patrný během 8-10 týdne, může být rozsáhlý, ale nikdy není úplný. Zpravidla dochází k úplnému zhojení kštice během několika měsíců (může trvat až jeden rok). Období rekonvalescence i rozsah alopecie záleží na délce trvání teplot (Obr. 29).

3. U některých jedinců dochází ve spojení s infekcí a teplotami nad 39°C k zúžení vlasu. Poté co vlas odroste do určité délky, dojde k jeho ohnutí v místě zúžení. Onemocnění je často provázeno přítomností brázd na nehtových ploténkách, tzv. Beauovy-Reilovy linie (proužkování nehtů) (Obr. 30).

Léčba

Zpravidla není nutná. Až na jizvící formu alopecie dojde k plné rekonvalescenci kštice. Obnovu lze podpořit panthenolem, želatinou, vitaminy a stopovými prvky (B2.2).

 
Obr. 27
Obr. 28
Obr. 29
Obr. 30

« zpět