:: ALOPECIE ZPŮSOBENÁ TĚŽKÝM ONEMOCNĚNÍM ::


Popis


Celkové prořídnutí kštice typu "difúzního effluvia" vzniká ve spojení s těžkým zhoršením zdravotního stavu (nádorová onemocnění, sepse, psychické poruchy, hladovění) nebo v souvislosti s chirurgickým zákrokem. Výpad vlasů je patrný během 8-10 týdne, může být rozsáhlý, ale nikdy není úplný (Obr. 23, Obr. 24). Zpravidla dochází k plné úpravě během několika měsíců (může trvat až jeden rok). Období rekonvalescence i rozsah alopecie záleží na délce trvání a závažnosti onemocnění. Mechanismy vzniku nebyly nikdy dobře objasněny. Snad se jedná o důsledek snížené hladiny proteinů (zvýšená spotřeba a/nebo nedostatečný příjem), sníženého železa a stopových prvků, hormonální nerovnováhy.

U některých jedinců dochází ve spojení s těžkou chorobou k zúžení vlasu. Poté co vlas odroste do určité délky, dojde k jeho ohnutí v místě zúžení. Onemocnění je často provázeno přítomností brázd na nehtových ploténkách, tzv. Beauovy-Reilovy linie (proužkování nehtů) (Obr. 25).

Léčba

Zpravidla není nutná. Obnovu lze podpořit dostatečnou výživou, panthenolem, želatinou, vitaminy a stopovými prvky (B2.2).

 
Obr. 23
Obr. 24
Obr. 25

« zpět