:: PTERYGIUM ::


Popis

"Ventrální pterygium" představuje přerůstání nehtového lůžka na spodní straně nehtu (Obr. 166). Stav je součástí onemocnění, které nazýváme "sklerodermie" (jedná se o skupinu kožních nemocí, jejichž společným rysem je vznik tuhé kůže, podstatou je onemocnění pojiva, jehož původ je neznámý). Kromě sklerodermie může provázet i jiná onemocnění jako např. "systémový lupus erythematodes", "dermatomyositis" nebo provází tzv. Raynaudův fenomén (onemocnění s poruchou prokrvení prstů ruky nebo nohou).

"Dorzální pterygium" je patrné z druhé strany nehtové ploténky (proto dorzální, zadní) (Obr. 167). Příčinou je "ubývání" nehtového lůžka, které vede k postupnému ztenčováním narůstající nehtové ploténky, nakonec nehet degraduje a dochází k jeho rozštípnutí. Onemocnění bývá součástí tzv. lichen ruber planus. Vzácně k těmto projevům může dojít po úrazu prstu, ozáření nebo při špatném prokrvení.

Léčba

Základem je léčba systémového onemocnění. Místně lze vyzkoušet tinkturu s obsahem kortikosteroidů (A1.5). U diagnózy ventrálního pterygia lze stav zlepšit proříznutím pterygia.

 
Obr. 166
Obr. 167

« zpět