:: TINEA CAPITIS ::


Popis

Jedná se o plísňové onemocnění, které může postihovat kromě kštice i obočí a řasy. Původcem jsou vláknité houby z čeledi dermatofyta, nejčastěji rodu Trichophyton a Microsporum. Infekce postihuje častěji děti. Typická ložiska jsou kruhovitá a ostře ohraničená, s olupujícím se povrchem a ulámanými vlasy. V praxi se rozlišují čtyři hlavní jednotky:

1. povrchová, mírně zánětlivá trichofycie; patrné pouze jemné olupování pokožky ve kštici (Obr. 80)


2. hluboká
, silně zánětlivá mykóza, s masivní hnisavou sekrecí; nazývá se "kerion Celsi" (Obr. 81)


3. microsporosis
se podobá prvnímu typu; vyskytuje se výlučně u dětí a je způsobena houbou, která se nazývá Microsporum audouinii (Obr. 82)

4. "favus" (tinea favosa)
je mykóza vyvolaná infekcí Trichophyton schoenleini; charakteristickým projevem jsou nažloutlé šupinky v ústí vlasových foliklů, tzv.skutula, která jsou typicky cítit myšinou; infikované vlasy se neulamují, dochází však k poškození vlasových "kořínků" a k následné trvalé, ložiskové ztrátě vlasů (Obr. 83)


Diagnózu je třeba potvrdit mikroskopicky, popřípadě kultivací na "živných půdách" (Obr. 84, Obr. 85, Obr. 86). Také lze využít tzv. Woodova světla (vydává světlo o vlnové délce 356 nm), při kterém některé druhy plísní světélkují (Obr. 87).

Obdobné projevy jako ve kštici lze pozorovat ve vousaté části pokožky (Obr. 88, Obr. 89, Obr. 90).

Léčba

K dispozici je řada velmi účinných anti-mykotických léků. Za velmi efektivní jsou považovány ty, které obsahují mikonazol a klotrimazol. Většinou nevystačíme s místní léčbou. Bývá nutné podávat anti-mykotika celkově v tabletách (B1.2).

 
Obr. 80
Obr. 81
Obr. 82
Obr. 83
Obr. 84
Obr. 85
Obr. 86
Obr. 87
 
Obr. 88
Obr. 89
Obr. 90
 

 

« zpět